Higiena intymna jest niezwykle ważna w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Nie mniej jednak, zdarza się, że to właśnie panie poświęcają tej kwestii najwięcej uwagi, a panowie mają z goła odmienne podejście do tego tematu. Często wystarczy im sam szybki prysznic, by odetchnęli z ulgą i sami siebie zapewnili o tym, że poczynili wystarczające wysiłki, by pięknie pachnieć. Nie mniej jednak, mogą przeżyć duże rozczarowanie, w momencie w którym, partnerka stanowczo odmówi im seksu oralnego, jasno komunikując, że członek nie pachnie zbyt zachęcająco. Czy za zapach penisa zawsze odpowiada higiena i dlaczego może on brzydko pachnieć?

Wydzielina z penisa

Penis wyposażony jest w gruczoły cewkowo-opuszkowe, a także gruczoły cewkowe. To one ponoszą odpowiedzialność za wydzielanie śluzu. Dodatkowo jądra, najądrza, a także prostata, znacząco je w tym zadaniu wspiera. Wówczas wydziela się np. preejakulat, czy chociażby sperma. Wydzielina ta, nie zawsze może zachęcać zapachem, jednak tego typu anomalie, zwykle świadczą o rozwijającej się w organizmie chorobie. Może to być nawet zwykła infekcja, która sprawi, że preejakulat będzie niezbyt przyjemnie pachnąć. Nie mniej jednak, w dużej mierze zarówno zapach spermy jak i preejakulatu, jest odzwierciedleniem naszych nawyków żywieniowych. Mówiąc prościej, wydzielina z penisa może brzydko pachnąć, gdyż nasza dieta nie jest zbilansowana, a także jest bogata w tłuszcz i puste węglowodany.

Infekcja grzybicza

Infekcja grzybicza to jedno, ale należy w tym momencie także wyróżnić stan zapalny i zakażenia bakteryjne, które mogą być spowodowane nagromadzeniem się w okolicy członka chorobotwórczych grzybów. Wówczas panowie nie powinni oczekiwać, że nawet po dokładnej kąpieli ich członek nagle zacznie przyjemnie i zachęcająco pachnieć. Grzybami wcale nie tak trudno się zarazić. Może do tego dojść np. podczas stosunku seksualnego, podczas pływania na basenie, podczas używania ręcznika osoby już zakażone itp. Nie mniej jednak, nieprzyjemny zapach penisa w tym przypadku, jest tylko jednym z wielu objawów, które mogą takiej infekcji towarzyszyć. Dodatkowo panowie mogą odczuwać swędzenie i zaczerwienienie penisa i jego okolicy.  Zapach wówczas będzie miał rybią i odrażającą woń. Jest to sygnał, że najwyższy czas wybrać się do lekarza specjalisty.

Zakażenia wirusowe

To kolejny powód, dla którego penis, nawet w przypadku odpowiedniego dbania o higienę, może brzydko pachnąć. Zakażenia wirusowe, są jednocześnie jedną, z najgroźniejszych form infekcji okolic intymnych. Bardzo łatwo, można się nimi zarazić podczas stosunku płciowego z osobą już zakażoną. Zwykle najszybciej przenosi się wirus brodawczaka ludzkiego HPV, który jest realnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale także i życia. Odpowiednio szybko zdiagnozowany, pozwala się wyleczyć za pomocą antybiotyku, a także innych doustnych preparatów. Często są też wymagane maści, by zlikwidować stan zapalny penisa.

Osadzanie się mastki

Brzydki zapach penisa, może być ściśle związany również z higienicznymi standardami. Nie jest tajemnicą, że na penisie, szczególnie w okolicy pod napletkiem, osadza się mastka, nazywana inaczej smegmą. Jest to substancja o lekko białawym zabarwieniu, a także lepiej konsystencji. Jej nagromadzenie odbywa się automatycznie, nie mniej jednak panowie ściśle przestrzegający zasad higieny, regularnie się jej pozbywają. W przypadku pewnych odchyleń od higienicznych standardów, nagromadzona mastka może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, który bardzo łatwo się roznosi. Skutkuje to nieprzyjemnym zapachem okolic intymnych.